Warning: Declaration of mts_Walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /wp-content/themes/point/functions.php on line 79
Sprawdź, jak posłużyć się edeklaracją w praktyce | e-deklaracje.edu.pl

Sprawdź, jak posłużyć się edeklaracją w praktyce

Podatnicy w Polsce w przeważającej ilości przypadków mogą przy rozliczaniu się z fiskusem posłużyć się edeklaracją podatkową. Jest to możliwe nie tylko przy okazji rozliczania się z Urzędem Skarbowym z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, ale również przy rozliczaniu się z podatku VAT. Jak posłużyć się w praktyce edeklaracją podatkową?

Obowiązkiem każdego podatnika, który w poprzednim roku podatkowym osiągał dochody lub przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest rozliczenie ich z fiskusem z tytułu podatku dochodowego. W tym celu podatnicy będący polskimi rezydentami podatkowymi, składają we właściwych względem ich miejsca zamieszkania lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, Urzędzie Skarbowym, rozliczenia PIT. Od kilku lat zamiast składać papierowe zeznania podatkowe, podatnicy mogą w większości przypadków przy rozliczaniu się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, posłużyć się elektroniczną deklaracją. Edeklaracja oszczędza czas podatnika i pozwala na wygodne rozliczenie z fiskusem. Co więcej, edeklaracja podatkowa przydatna będzie także dla przedsiębiorców, będących aktywnymi podatnikami podatku VAT. Jak wypełnić edeklarację podatkową, aby poprawnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

 

Jakie deklaracje można złożyć zdalnie?

 

Edeklaracja podatkowa może zostać złożona na tych samych zasadach, jak tradycyjne, papierowe rozliczenie roczne. Podatnik może w ramach elektronicznego zeznania podatkowego skorzystać z preferencji podatkowych, ulg i odliczeń, w przypadku których podatnik spełnia wszystkie warunki, do ich zastosowania. Edeklarację podatkową można złożyć wspólnie ze współmałżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

 

Kilka lat temu elektroniczne rozliczenia podatkowe znajdowały się już w użyciu, ale mało który podatnik rzeczywiście z nich korzystał. Było to spowodowane tym, że fiskus wymagał uwierzytelnienia rozliczenia rocznego w formie edeklaracji podatkowej kwalifikowalnym, certyfikowanym podpisem elektronicznym. Dziś nie jest to już potrzebne. Wystarczy znać wysokość przychodu podatnika z poprzedniego roku podatkowego, aby skutecznie rozliczyć się przez Internet z Urzędem Skarbowym.

 

Jako e-deklarację podatkową można złożyć rozliczenia roczne wypełniane z wykorzystaniem druków:

  • PIT-37 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-36 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-28 przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36L przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody opodatkowane według podatku liniowego,
  • PIT-16A przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie karty podatkowej,
  • PIT-38  przeznaczony dla podatników osiągających dochody kapitałowe,
  • PIT-39 przeznaczony dla podatników osiągających dochody ze zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych w roku 2009, 2010, 2011 i 2012.

Nie tylko PIT

 

Podatnicy w Polsce posługując się edeklaracją podatkową mogą rozliczyć się z fiskusem nie tylko z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Przez Internet do Urzędu Skarbowego mogą również przesłać inne formularze druków podatkowych, w tym:

 

  • VAT-7 – deklarację dla podatku od towarów i usług,
  • CIT-8 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych,
  • PCC-3 – deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych.

To tylko niektóre z licznych zeznań i deklaracji podatkowych, jakie obecnie można wygodnie złożyć na ręce fiskusa w trybie zdalnym, bez konieczności odwiedzania Urzędu Skarbowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *