Warning: Declaration of mts_Walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /wp-content/themes/point/functions.php on line 79
Mini poradnik dotyczący e-deklaracji – wskazówki dla początkujących | e-deklaracje.edu.pl

Mini poradnik dotyczący e-deklaracji – wskazówki dla początkujących

Podatnicy coraz częściej posługują się e-deklaracją podatkową w celu rozliczenia się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak złożyć taką elektroniczną deklarację PIT?

Pomimo faktu, że eDeklaracje są składane coraz częściej w polskich Urzędach Skarbowych, wielu podatników obawia się nimi posługiwać w momencie wypełniania swoich deklaracji Pity. Wolą wysłać papierowy druk PIT listem poleconym na adres urzędu, albo zanieść rozliczenie roczne osobiście fiskusowi. Niemniej, elektroniczne deklaracje podatkowe dają oszczędność czasu. Nie trzeba nigdzie chodzić, tylko można bezpośrednio z domu lub z biura własnej firmy wypełnić rozliczenie roczne, dołączyć do niego odpowiednie załączniki, a następnie wysłać je pocztą elektroniczną do fiskusa. Przedstawiamy poradnik, który śmiało mógłby nosić tytuł „EDeklaracja dla początkujących”. Nasz zbiór wskazówek powinien pomóc każdemu podatnikowi, który nie do końca wie, jak wypełnić e-rozliczenie podatkowe i wysłać je fiskusowi w trybie online.

 

Jak stworzyć edeklarację podatkową?

 

Edeklaracja podatkowa jest wypełniana w tożsamy sposób jak rozliczenie roczne w tradycyjnej, papierowej formie. Nie trzeba więc dysponować żadną specjalistyczną wiedzą, aby moc się nią posłużyć. Co więcej, kreator edeklaracji PIT pozwala w wygodny, szybki i prosty sposób wypełnić poprawnie rozliczenie roczne podatnika. Wystarczy odpowiadać na pytania i wybierać odpowiednie opcje prezentowane przez program komputerowy lub aplikację online. Takie narzędzia możemy znaleźć z łatwością w sieci internetowej. Często nie trzeba nawet instalować na dysku swojego komputera takiego programu, aby móc wypełnić edeklarację roczną i następnie wysłać ją pocztą mailową do Urzędu Skarbowego.

 

W elektronicznym formularzu PIT podatnik nie umieszcza swojego podpisu odręcznego, tylko program weryfikuje tożsamość danej osoby za pośrednictwem kwoty przychodu z poprzedniej deklaracji podatkowej. Jeśli kwota ta się zgadza, rozliczenie roczne z tytułu podatku dochodowego zostanie złożone skutecznie i poprawnie.

 

Potwierdzenie złożenia formularza podatkowego

Najwięcej podatników obawia się, że składając rozliczenie PIT przez Internet, nie dotrze ono do adresata. Nie trzeba mieć takich obaw, bowiem przy wysyłce pocztą elektroniczną deklaracji Pity do fiskusa każdy podatnik uzyskuje tzw. UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, również w formie elektronicznej. Wystarczy, że zachowamy dokument na wypadek kontroli. Jeśli fiskus zarzuciłby nam, że nie dokonaliśmy wymaganego rozliczenia podatkowego trzeba przedstawić UPO urzędnikom i to wystarczy, aby odsunąć od siebie jakiekolwiek podejrzenia dotyczące braku wypełnienia obowiązku podatkowego.

Kto może rozliczać się przez Internet?

W zasadzie w przeważającej większości podatnicy mogą posłużyć się elektroniczną deklaracją roczną w celu rozliczenia się z fiskusem z dochodów lub przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jakie zostały przez nich pozyskane w poprzednim roku podatkowym. Wśród formularzy PIT, jakie można składać przez Internet, wymienia się:

  • PIT-37 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-36 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-28 przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36L przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody opodatkowane według podatku liniowego,
  • PIT-16A przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie karty podatkowej,
  • PIT-38  przeznaczony dla podatników osiągających dochody kapitałowe,
  • PIT-39 przeznaczony dla podatników osiągających dochody ze zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych w roku 2009, 2010, 2011 i 2012.

Deklaracje elektroniczne z ulgami podatkowymi

Podatnicy posługujący się przy rozliczaniu z fiskusem elektronicznym rozliczeniem podatkowym mogą wykorzystać przysługujące im ulgi i odliczenia roczne. Mogą składać PIT łącznie ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W elektronicznej deklaracji rocznej można skorzystać z ulg podatkowych – ulgi na darowiznę, ulgi prorodzinnej, ulgi na Internet, ulgi budowlanej czy mieszkaniowej, ulgi na rehabilitację i innych ulg podatkowych. Dodatkowo, podatnik może przekazać w e-deklaracji podatkowej 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz skorzystać z kwoty wolnej od podatku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *