Warning: Declaration of mts_Walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /wp-content/themes/point/functions.php on line 79
Jak wypełnić edeklarację podatkową zgodnie z obostrzeniami prawno-skarbowymi? | e-deklaracje.edu.pl

Jak wypełnić edeklarację podatkową zgodnie z obostrzeniami prawno-skarbowymi?

Wielu podatników w Polsce przy okazji wypełniania swoich rocznych rozliczeń podatkowych, ma możliwość posłużenia się edeklaracją podatkową. Jak powinniśmy wypełnić PIT przez Internet zgodnie z obowiązującym stanem prawnym?

Możliwość rozliczania się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych przez Internet spowodowała, że można zaoszczędzić sporo czasu i wygodnie, siedząc we własnym domu, złożyć zeznanie roczne do Urzędu Skarbowego. Edeklaracja podatkowa wypełniana jest w zasadzie w taki sam sposób, jak papierowe formularze Pity. Można w niej ująć wszystkie ulgi i preferencje podatkowe. PIT przez Internet powinien trafić do systemu elektronicznego Urzędu Skarbowego w takim samym terminie, jaki został wyznaczony dla papierowych deklaracji podatkowych. Jak powinna zostać złożona edeklaracja podatkowa przez podatnika, aby dopełnił on swojego zobowiązania wobec fiskusa w sposób w pełni zgodny z prawem, nie narażając się na żadne negatywne konsekwencje skarbowe?

 

 

Edeklaraca vs. Tradycyjne rozliczenie podatkowe

 

W praktyce różnica pomiędzy formularzami PIT składanymi w formie tradycyjnej, papierowej, a edeklaracjami podatkowymi tkwi wyłącznie w ich postaci. Edeklaracja podatkowa jest wygodnym sposobem na wywiązanie się ze zobowiązania wobec fiskusa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnik wypełnia ją w taki sam sposób, jak papierowe druki Pity. Ma możliwość skorzystania z ulg i preferencji podatkowych, o ile spełnia odpowiednie warunki do ich zastosowania w praktyce. Może złożyć m.in. edeklarację podatkową jako osoba samotnie wychowująca dziecko, albo jako preferencyjne rozliczenie łącznie ze współmałżonkiem. Rozliczenia PIT przez Internet pozwalają na szybkie i wygodne dopełnienie obowiązku wobec fiskusa, a jednocześnie na skorzystanie z legalnych metod optymalizacji podatkowej. Można w nich zastosować kwotę wolną od podatku, czy też odpisać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

 

Jak uwierzytelnić deklarację?

 

Deklaracja podatkowa roczna składana przez Internet nie wymaga złożenia podpisu przez podatnika, jak ma to miejsce w przypadku deklaracji papierowej. Dla uwierzytelnienia tożsamości podatnika wymagane jest podanie wyłącznie wysokość przychodu podatnika z poprzedniego roku podatkowego. Jeśli podatnik jej nie zna, nie będzie mógł rozliczyć się przez Internet bez ważnego, kwalifikowalnego podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem.

 

Jakie deklaracje można złożyć przez Internet?

 

Zdecydowaną większość deklaracji podatkowych, z jakich korzystają polscy podatnicy przy okazji rozliczania się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego, można składać przez Internet. Wśród formularzy PIT, jakie można składać przez Internet, wymienia się:

  • PIT-37 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-36 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-28 przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36L przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody opodatkowane według podatku liniowego,
  • PIT-16A przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie karty podatkowej,
  • PIT-38  przeznaczony dla podatników osiągających dochody kapitałowe,
  • PIT-39 przeznaczony dla podatników osiągających dochody ze zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych w roku 2009, 2010, 2011 i 2012.

Oprócz głównych deklaracji podatkowych podatnicy mogą również przez Internet składać załączniki niezbędne do zastosowania ulg podatkowych. Przy wypełnianiu edeklaracji podatkowej PIT za pomocą kreatora, podatnik może wybrać, z jakich ulg chce skorzystać, a następnie wypełnić odpowiedni załącznik do deklaracji głównej PIT. Dzięki temu dopełni wszystkich formalności, jakie wiążą się z rozliczaniem z fiskusem z dochodów pozyskanych w poprzednim roku podatkowym. E-deklaracja umożliwia też korektę zeznania rocznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *