Warning: Declaration of mts_Walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /wp-content/themes/point/functions.php on line 79
Dlaczego warto zastosować zestawienia PITy przez Internet? | e-deklaracje.edu.pl

Dlaczego warto zastosować zestawienia PITy przez Internet?

Osoby, które wypróbowały możliwość rozliczania się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych przez Internet, chwalą sobie takie rozwiązanie. Dlaczego właściwie e-deklaracje podatkowe są godne polecenia?

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii pojawiło się w powszechnym użyciu wiele programów i aplikacji komputerowych, często ułatwiających dokonywanie codziennych czynności. Wśród nich na pewno warto wymienić program do wypełniania rocznych rozliczeń podatkowych. Formularze PITy przez Internet wypełniamy w prostych i funkcjonalnych kreatorach online, a następnie wysyłamy gotowe rozliczenie podatkowe za pośrednictwem swojej poczty elektronicznej do Urzędu Skarbowego. Wielu podatników korzystających z e-deklaracji rocznych chwali sobie taki tryb rozliczania z fiskusem. Dlaczego? Czy rzeczywiście PITy przez Internet są godne polecenia innym podatnikom, dotychczas przyzwyczajonym do konieczności dostarczania do Urzędu Skarbowego papierowych zeznań podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wygoda i prędkość składania rozliczeń rocznych

Jeszcze kilka lat temu, aby złożyć roczne rozliczenie podatkowe uwzględniające dochody podatnika pozyskane w poprzednim roku podatkowym, opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, trzeba było wypełnić papierowy druk i dostarczyć go osobiście lub pocztą do Urzędu Skarbowego. Dziś wizyta w urzędzie w wielu przypadkach nie będzie już obowiązkowa, bowiem podatnicy z powodzeniem mogą składać rozliczenia PITy przez Internet.

Dostępnych jest wiele druków w formie elektronicznej, które mogą być złożone w formie e-deklaracji podatkowej. Zalicza się do nich:

  • PIT-37 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-36 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-28 przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36L przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody opodatkowane według podatku liniowego,
  • PIT-16A przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie karty podatkowej,
  • PIT-38  przeznaczony dla podatników osiągających dochody kapitałowe,
  • PIT-39 przeznaczony dla podatników osiągających dochody ze zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych w roku 2009, 2010, 2011 i 2012.

PITy przez Internet można złożyć na preferencyjnych warunkach – jako wspólne rozliczenie łącznie ze współmałżonkiem lub jako deklaracja roczna osoby samotnie wychowującej dziecko. Podatnik korzystając z elektronicznych deklaracji podatkowych nie jest pozbawiony prawa do skorzystania z licznych ulg podatkowych, w tym z ulgi na dziecko, rehabilitacyjnej, odsetkowej, czy ulgi internetowej. Jeśli tylko spełnia warunki do zastosowania takich ulg w swoim zeznaniu rocznym, będzie mógł je wykorzystać także w elektronicznej deklaracji.

Bez stania w kolejkach

Pod koniec kwietnia, czyli wraz ze zbliżaniem się ostatecznego terminu na roczne rozliczenie podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, w Urzędach Skarbowych są tłumy. Aby złożyć osobiście swoje roczne rozliczenie podatkowe w urzędzie trzeba często stać kilka godzin w kolejce. Skutecznie tego unikniemy, składając PITy przez Internet. Nie trzeba obawiać się tego, że nasze rozliczenie nie dotrze do adresata, bowiem na potwierdzenie jego złożenia podatnik otrzymuje także w formie elektronicznej dokument UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Może rozliczyć się za pomocą e-deklaracji podatkowej szybko i sprawnie, bez utraty jakichkolwiek przywilejów podatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *