Warning: Declaration of mts_Walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /wp-content/themes/point/functions.php on line 79
Czy w elektronicznym druku PIT rocznym można uwzględnić ulgę na Internet? | e-deklaracje.edu.pl

Czy w elektronicznym druku PIT rocznym można uwzględnić ulgę na Internet?

Opcja składania rocznych deklaracji podatkowych przez Internet, w trybie zdalnym, bez konieczności osobistej wizyty podatnika w Urzędzie Skarbowym, nie pozbawia go jednocześnie możliwości skorzystania z licznych ulg i preferencji podatkowych. Jak ująć np. ulgę na Internet w rocznej e-Deklaracji podatkowej?

Elektroniczny PIT z ulgą na Internet będzie ujmował takie odliczenie podatkowe dokładnie na takich samych zasadach, jak rozliczenie roczne z ulgą internetową składane w tradycyjnej formie. Ulga internetowa przysługuje obecnie tylko wąskiej grupie podatników, którzy spełnią wymagania ustawowe. Rozliczenie roczne z ulgą na Internet z powodzeniem złożymy w Urzędzie Skarbowym osobiście, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze Pity 2013 zostały wysłane w trybie zdalnym przez Internet. Podatnicy rozliczający się przez Internet lub planujący takie rozliczenie nie muszą martwić się, że zostaną w ten sposób pozbawieni możliwości złożenia preferencyjnych druków podatkowych, z zastosowaniem ulg i odliczeń od podatku dochodowego należnego fiskusowi lub od dochodu wykazanego w rocznym rozliczeniu podatkowym.

 

Jak rozliczyć w PIT ulgę na Internet?

 

Pity 2013 podatników muszą ujmować ulgę na Internet na znowelizowanych zasadach, przez co ulga internetowa nie jest już dostępna dla wszystkich podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym ponosili koszty dostępu do sieci internetowej czy koszty zainstalowania Internetu w swoim domu lub w firmie. Rozliczenie roczne z ulgą Internetową polega na tym, że podatnik odlicza od dochodu koszty ponoszone na dostęp do Internetu, w rzeczywistej, udokumentowanej fakturami lub rachunkami wysokości. Maksymalnie w ramach rozliczenia rocznego z ulgą na Internet można odliczyć 760 zł od dochodu podatnika.

 

Jeśli podatnik ma prawo do zastosowania rozliczenia rocznego z ulgą internetową, poza główną deklaracją podatkową będzie zobowiązany do złożenia w Urzędzie Skarbowym również załącznika PIT/O, w którym wpisuje kwotę łączną odliczeń od dochodu. Kwota ta jest przenoszona do rocznego zeznania podatkowego podatnika na PIT-37 lub PIT-36. Druk PIT z ulgą internetową i załącznikiem PIT muszą trafić do właściwego względem miejsca zamieszkania podatnika urzędu w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego, następującego po roku rozliczenia. Elektroniczny PIT z ulgą na Internet również w ten sam sposób może ujmować ulgę na Internet.

 

Dla kogo ulga?

 

Podstawową zasadą dla zastosowania ulgi na Internet w rocznym rozliczeniu podatkowym jest ponoszenie w poprzednim roku podatkowym rzeczywistych kosztów dostępu do Internetu.

 

Ulga na Internet może być ujęta wyłącznie w formularzach PIT-36 lub PIT-37, czyli skorzystają z niej podatnicy rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali podatkowej 18 i 32%. Ulga internetowa nie będzie mogła być ujęta w rozliczeniach rocznych PIT wypełnianych na drukach:

  • PIT-28 – dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-16A – dla karty podatkowej,
  • PIT-36L – dla podatku liniowego.

 

Generalnie, na mocy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku, ulga na Internet ma być wygaszona, ale stopniowo. Na razie można z niej korzystać, choć tylko na mocno ograniczonych zasadach. Tylko niektórzy podatnicy będą mogli ująć w rocznym rozliczeniu podatkowym ulgę na Internet.

 

W roku 2014 podatnicy mogą złożyć deklaracje podatkowe za rok podatkowy 2013 z ulgą na Internet, o ile w poprzednich latach nie korzystali oni z takiej możliwości. Ulga na Internet zostanie wykorzystana przez podatników, którzy także w rozliczeniach za rok podatkowy 2012 skorzystali po raz pierwszy z ulgi i ponownie zechcą to zrobić w rozliczeniach za rok 2013. Mówi o tym art. 26 ust. 6 lit. h ustawy o PIT: „odliczenie od dochodu wydatków poniesionych z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł, przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących 2 latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *