Warning: Declaration of mts_Walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /wp-content/themes/point/functions.php on line 79
Czy w eDeklaracji PIT musi znaleźć się podpis podatnika? | e-deklaracje.edu.pl

Czy w eDeklaracji PIT musi znaleźć się podpis podatnika?

Podatnicy w Polsce mogą dostarczyć do Urzędu Skarbowego w terminie rozliczenia, swoje zeznania podatkowe na jeden z trzech sposobów – zanosząc wypełniony druk PIT do urzędu, wysyłając go pocztą tradycyjną lub pocztą elektroniczną. Czy edeklaracja PIT musi być opatrzona podpisem podatnika?

Podatnik musi w terminie rozliczenia podatkowego dostarczyć do Urzędu Skarbowego swoje rozliczenie roczne, wypełnione na poprawnym druku PIT, o ile w poprzednim roku podatkowym uzyskiwał dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pity podatników w Polsce mogą być składane na trzy sposoby:

 • W postaci papierowego, tradycyjnego rozliczenia podatkowego, dostarczonego osobiście do Urzędu Skarbowego,
 • W postaci eDeklaracji podatkowej, w trybie elektronicznym online, z wykorzystaniem poczty mailowej,
 • W postaci papierowego rozliczenia, wysłanego do Urzędu Skarbowego listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

 

O ile papierowy formularz PIT musi zawierać w odpowiednim polu podpis odręczny podatnika lub podatników, jeśli rozliczenie roczne składane jest wspólnie ze współmałżonkiem, o tyle eDeklaracja PIT nie musi uwzględniać podpisu – ani normalnego, ani elektronicznego.

 

PIT ważny także bez podpisu

 

Jeszcze kilka lat temu fiskus raportował, że nagminnie występującym błędem w deklaracjach podatkowych Pity polskich podatników jest brak podpisu w formularzu PIT. Obecnie jeśli podatnik posługuje się e-deklaracją podatkową, nie musi jej podpisywać. Edeklaracje podatkowe bez podpisu w 2014 roku złożyło ponad 4 mln podatników. Takie rozliczenia roczne są całkowicie poprawne i ważne.

 

Jeszcze kilka lat temu podatnik chcący rozliczyć się z fiskusem przez Internet musiał posiadać kwalifikowalny podpis elektroniczny, z ważnym certyfikatem. Koszt wyrobienia takiego podpisu wynosił kilkaset złotych rocznie, stąd też nikła popularność eDeklaracji PIT wśród polskich podatników. Obecnie podpis elektroniczny nie jest wymagany, co nie oznacza, że fiskus nie dokonuje weryfikacji tożsamości podatnika.

 

Nikt nie może w naszym imieniu złożyć rozliczenia rocznego, narażając nas na straty w postaci braku uwzględnienia pewnych źródeł dochodów w PIT. Żeby rozliczenie roczne przez internet zostało złożone skutecznie, bez podpisu elektronicznego, podatnik musi wpisać w programie do wypełniania rocznych deklaracji podatkowych online, poprawną kwotę przychodu z ubiegłorocznego zeznania podatkowego. Jeśli nie będzie ona zgodna, nie będzie możliwości złożenia eDeklaracji PIT przez Internet bez podpisu. Podatnikowi nie będzie pozostawało nic innego, jak posłużyć się deklaracją podatkową roczną w formie tradycyjnego druku papierowego, który musi zostać opatrzony odręcznym podpisem.

 

Jakie eDeklaracje składamy bez podpisu?

 

Fiskus dla ułatwienia dokonywania rozliczeń podatkowych przez polskich podatników zdecydował się na udostępnienie im najpopularniejszych deklaracji podatkowych w formie edeklaracji. Wśród deklaracji podatkowych, które złożymy przez Internet wymienia się formularze:

 • PIT-37 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
 • PIT-36 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
 • PIT-28 przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
 • PIT-36L przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody opodatkowane według podatku liniowego,
 • PIT-16A przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie karty podatkowej,
 • PIT-19A przeznaczony na rozliczenie osób duchownych,
 • PIT-40  przeznaczony na roczne zeznanie PIT za pracownika,
 • PIT-40A przeznaczony na rozliczenie podatkowe dokonane przez ZUS za świadczeniobiorcę,
 • PIT-38 przeznaczony na rozliczenie dochodów kapitałowych i dochodów pochodzących z giełdy,
 • PIT-39 przeznaczony na rozliczenie dochodów z tytułu zbycia nieruchomości.

Na potwierdzenie złożenia rozliczenia rocznego online podatnik uzyskuje na adres mailowy tzw. UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *